Rubrika: Zdraví

Jedlé oleje a jejich kouřový bod: který olej použít za jakým účelem?

Zdraví

Ne každý olej na vaření je vhodný pro všechny účely. Už jste si někdy všimli, že olej v pánvi začíná kouřit, když něco smažíte? Dým je znamením, že olej je příliš horký a v něm obsažené nenasycené mastné kyseliny začnou oxidovat. Výsledkem je, že olej nejen ztrácí svou dobrou chuť a cenné zdravé přísady, ale také vytváří nebezpečné vedlejší produkty, jako je jedovatý akrolein. Okamžik, kdy začne olej kouřit, má oficiální název – nazývá se kouřovým bodem.

olivový olej

Rostlinné oleje s vysokým bodem kouře jsou vhodné pro smažení

Bod kouře se liší u jednotlivých druhů. V zásadě však čím více obsahují nenasycených mastných kyselin, tím dříve se vytvoří kouř a produkuje se i jedovatý akrolein. Zdravé oleje lisované za studena, které jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, by proto neměly být používány pro smažení. Jedinou výjimkou jsou mononenasycené mastné kyseliny vysoce kvalitního olivového oleje , který je při zahřátí poměrně stabilní.
kokosový ořech a olej

Studené oleje spíše v salátu – dobrý olivový olej také na pánvi

Oleje lisované za studena, jak naznačuje název, jsou zahřáté při extrakci nejvýše 40 °C. Tento komplikovaný, ale jemný postup uchovává cenný obsah a příchutě. Totéž platí pro nenasycené mastné kyseliny, které jsou dobré pro hladinu cholesterolu. Oleje lisované za studena je proto vhodné dávat především do salátu a těstovin. Dobrý, studený lisovaný olivový olej s mononenasycenými mastnými kyselinami má vyšší bod kouře a může být docela dobře používán se také pro smažení, dušení nebo chvost až na 180 stupňů.
 

Rafinované oleje a jejich nevýhody

Tyto oleje vyrobené tepelným lisováním jsou žáruvzdorné. To zvyšuje bod kouře a jsou nejlepší pro smažení. U rafinovaných olejů při teplotě asi 220 ° C však vznikají také škodlivé trans-mastné kyseliny. Proto raději používejte vysoce kvalitní nativní oleje pro studené pokrmy a používejte rafinované oleje pouze k pečení a grilování při velmi vysokých teplotách.
vaječná placka

Sójový, kokosový a arašídový olej: tyto jedlé oleje jsou bezpečné k ohřevu

Bohužel, zejména u zdravých olejů, kouřový bod je obvykle velmi nízký a začíná kouřit při teplotách až 130 ° C. Ale i u rafinovaných produktů existují rozdíly. Sójové, kokosové a arašídové oleje jsou zvláště odolné proti teplu a mohou být zahřáté až na 235 ° C.
 

Závěr: vždy záleží na kouřovém bodě!

Oleje lisované za studena s mnoha zdravými a chutnými vlastnostmi by neměly být přehřáté, ale měly by být vychutnávány se saláty nebo připravenými potravinami. Vysoce kvalitní olivový olej vytváří výjimku s mononenasycenými mastnými kyselinami a odolává vyšším teplotám. Rafinované oleje ztrácejí mnoho z jejich pozitivních vlastností procesem zpracování, ale s vysokým bodem kouře jsou ideální pro pečení masa a zeleniny při teplotách nad 200 stupňů. Zvláště odolné vůči teplu jsou sójové,kokosové, slunečnicové a řepkové oleje.

Zázračný Zázvor

Zdraví

První dojem že se Zázvoru nabízí obrovské množství se dá vysvětlit tím, že se Zázvor na rozdíl od jiné zeleniny tak rychle nekazí. Vystavený Zázvor tedy vydrží v regálu mnoho dní, než si jej někdo koupí.
Pravdou je, že by si naopak zasloužil abychom jej kupovali více. Je to totiž zázračný kořen.
Zázvor, tak jak jej kupujeme a známe z prodejen je kus kořene rostliny Zázvoru Lékařského. Roste především v teplejších oblastech v Asii a také v Mexiku. Rostlinu tvoří asi 90 cm vysoký štíhlý stvol s několika kopinatými, podlouhlými listy. Kvete velice vzácně, květy se malinkaté do žluta zabarvené.
sušený zázvor
Zázvor léčí, zahřívá, uklidňuje. U Zázvorového čaje se dá příjemně posedět v rozhovoru s přáteli. Studená Zázvorová limonáda, nebo chcete-li pivo zase osvěží v parném létě. Zázvor dodá mnoha pokrmům výraznou, netypickou chuť. Zázvor má své využití po celý rok.
kořen zázvoru
Oddenek Zázvoru lékařského se využívá ve farmacii i v kulinářském průmyslu. Sušený prášek z oddenku je typickým doplňkem perníkového koření. Přidává se také k dochucení masitých pokrmů. Doma si můžete vyrobit Zázvorové bonbony. Na kousky nakrájený oddenek dlouho vaříte v silném cukerném roztoku. Po vaření kousky scedíte a necháte proschnout. Bonbony chutnají výtečně určitě vám pomohou při bolesti v krku. Sirup, který při vaření vznikne nevylévejte. Můžete jej používat k oslazení čaje.
Zázvorový čaj (malou lžičku čerstvě nastrouhaného oddenku zalejeme horkou vodou) s medem a citronem je výtečný podpůrný i preventivní prostředek proti nachlazení a při léčbě chřipky.
Někteří lidé nedají dopustit při prevenci i léčbě chřipky na směs vyrobenou z plátků citronu, plátků Zázvoru, kterou zalejí medem a nechají několik dní odstát. Tuto směs pak užívají po lžičkách několikrát denně. Otrlejší povahy Zázvor nakládají do domácí pálenky a užívají stopečku na lačný žaludek. Inu proti gustu…

Dejte s přicházejícím jarem vaší kuchyni zelenou!

Zdraví

A to http://www.umirani.cz/book/export/html/10794 doslova. Obložte vaše talíře naklíčeným i zelenými výhonky semínek produktů jako jsou například z luštěnin hrášek anebo obilovin – pšenice, špalda, ječmen, oves. Stejně tak můžete klíčit i řeřichu, ředkvičku, ředkev, len, pohanku, chia, rukolu anebo čočku. Na výběr máte skutečně dost. Ale stále nejoblíbenější je fazole mungo klíčení. A navíc je to velmi jednoduché. Klíčit můžete doma třeba v běžném zahradním plastovém truhlíku, do kterého nasypete vhodnou zeminu a „poprášíte“ semínky. Lehce je rukou zatlačíte do země a nejlépe kropítkem zaléváte.zelené mungo fazole Anebo můžete použít obyčejnou zavařovací sklenici, kterou střídmě naplníte semínky a zalijete čistou vodou. Během dne je třeba vodu alespoň třikrát propláchnout. V létě při vyšších teplotách proplachujte vícekrát, minimálně alespoň 4 – 5x, a to proto, abyste zamezili vzniku plísní. Během pár dnů začnou rašit životadárné klíčky. Ovšem nejlepší je pořídit si přímo nakličovací bio misku nebo nakličovací sklenici, které jsou uzpůsobeny na výše uvedené činnosti a lépe se s nimi manipuluje než s těžkým truhlíkem. Navíc jsou i pěkným designovým doplňkem vaší kuchyně a jejich použití je opakované.zdravý zeleninový salát s klíčky
Dnešní doba přeje zdravé výživě a mungo fazolky jsou vynikající pro vyzkoušení. Snadno klíčí a jsou zajímavě barevné. Dopřejte vašim dětem radost a nechejte je pracovat samostatně. Není to nic složitého a vy budete mít vaše dítka pod kontrolou. Spolu pak každý den pozorujte změny, které na fazolkách probíhají. Až vyraší první výhonek, to bude slávy! Vysvětlete dětem, že klíčky, které musí prorazit slupku semínka v sobě mají velkou sílu a jsou plné zdravých vitamínů a minerálních látek, které děti potřebují k růstu. A děti na to slyší, ony chtějí být velké a brzy dospělé. Nastiňte jim obsah například vápníku, který potřebují pro růst kostí, hořčíku, železa tolik potřebného pro jejich krvinky, draslík, vlákninu. A tyto všechny látky podporují jejich přirozenou imunitu. Nikdo přece nechce být nemocný!

Hlídejte si preventivní prohlídky!

Zdraví

V České republice je upravena preventivní péče vyhláškou č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách. Prevence znamená velký přínos pro klienta – občana – pacienta z toho hlediska, že lze včas odhalit případné problémy a nemoci, které je nutné řešit co nejdříve, přestože se člověk cítí zdravý. Pro stát pak preventivní péče znamená investici do zdraví svých občanů a úspory za následnou složitou a dlouhodobou léčbu, a proto jsou preventivní prohlídky hrazeny zdravotní pojišťovnou.
masáž krku
Na co tedy máte obecně nárok? Jsou to následující typy prohlídek:
· Všeobecná preventivní prohlídka u vašeho praktického lékaře, a to jednou za dva roky.
· Ženy od patnácti let mají nárok na gynekologickou prohlídku jednou ročně.
· Stomatologická prohlídka dvakrát ročně.
Součástí preventivních prohlídek jsou i tzv. screeningové programy, jejichž cílem je odhalit případná onkologická onemocnění.:
· Ženy od 45 let mají jednou za dva roky nárok na screening nádorů prsu prostřednictvím mamografu.
· Dospělí mají nárok na test na okultní krvácení do stolice, a to jednou ročně pro skupinu ve věku 50 – 55, a od 55 let jednou za dva roky. Případně lze podstoupit jednou za deset let kolposkopii. Cílem je screening nádorů tlustého střeva a konečníku.
· Ženy od 15 let mohou jednou ročně podstoupit cytologické vyšetření stěru z děložního čípku jako screening nádorů děložního hrdla.
Vyhláška obsahuje konkrétní harmonogram preventivní péče, který je například pro děti poměrně obsáhlý. Součástí je i očkovací kalendář. Děti zejména v prvních měsících života absolvují spoustu preventivních prohlídek. První prohlídka novorozence čeká již zhruba do dvou dnů po návratu z porodnice. Další prohlídky jsou ve 14 dnech, 6 týdnech, 3 měsících, 4 – 5 měsících, 6, 8, 10 a ve 12 měsících. Následuje prohlídka v 18 měsících a následně až tříletá a poté v intervalech po dvou letech až do 17 let. Lékař vše dokumentuje ve zdravotním a očkovacím průkazu dítěte.
práce zubaře
Součástí dětských preventivních prohlídek jsou zubní, které se dělají stejně jako u dospělých dvakrát ročně, a preventivní prohlídka u gynekologa pro dívky od 15 let.
Ve vyhlášce zde nalézt všechny konkrétní prohlídky z hlediska věku daného člověka a jejich frekvenci. Podívejte se, na co máte nárok a prevenci určitě nepodceňujte! Zdravotní pojišťovna všechny preventivní prohlídky hradí.

Pravidelná péče je důležitá

Zdraví

1. Ruce – Zde byste měli dávat pozornost nehtům. Pilovat/stříhat je. Zbavovat se nehtové kůžičky. Ruce hydratovat i okolo nehtů, aby zde nevznikala nevzhledná nehtová kůžička. Pokud se Vám nehty třepí a nejsou hezké, doplňte vitamín B a C. Aby se vám nevysušovaly používejte gumové rukavice. V zimě noste hřejivé rukavice.
2. Nohy – Stříhat nehty, zbavovat se ztvrdlé kůže na patách, hydratovat. Na noc si můžete nanést na nohy masku a ráno zbytek vmasírovat do chodidel.
zelená obličejová maska
3. Pleť – Ranní a večerní čištění. Odlíčit make-up vždy před spaním. Hydratovat. Používat kosmetiku dle typu Vaší pleti.
4. Vlasy – Umývat, pokud se začnou mastit. Stříhat konečky alespoň jednou za měsíc. Vyživovat konečky. Používat přípravky dle typu vlasů.
5. Zuby – Krásný úsměv může mít každý, pokud se o své zuby stará. Samozřejmostí by měla být pravidelná kontrola u zubaře. Máte nárok na dvě kontroly za rok. Pokud si připlatíte, můžete navštěvovat i dentální hygienu. Tady se Vám postarají o čistotu Vašeho chrupu, případně si můžete domluvit bělení. Domácí péče je však nejdůležitější. Čistit nejen normálním kartáčkem, ale i mezizubním kartáčkem a zubní nití.
6. Strava – Váš jídelníček se odráží nejen na Vaší postavě, ale také na kvalitě pleti, vlasů atd. Proto volte potraviny, které jsou bohaté na živiny, vitamíny a minerály. Pokud nevíte, co jíst, aby strava byla hodnotná, obraťte se na výživového poradce.
vysoký krevní tlak
7. Péče o tělo – Ve Vašem těle se budete cítit nejlépe, pokud se o něj budete starat. Pohyb a strava jsou Vaší následnou vizitkou .
8. Oblečení – Abyste ve společnosti vypadali vhodně, volte oblečení, které je slušné. Nechoďte pouze v teplákách a vytahaném oblečení. Mělo by být čisté a vyprané. Outfit volte podle toho, kam se chystáte.
9. Zdravotní stránka – Kontroly u lékaře. Chodit na odběry krve a moči. Jen tak zjistíte, jak na tom jste. Některé nemoci nemusíte vůbec pociťovat a jsou zjistitelné pouze z krve a moči.

Proč držet děti zkrátka alespoň při jídle

Zdraví

Někdy si člověk říká, proč by to tomu nebožátku dělal. Vždyť co bude mít to dítě za život, když mu nikdo nedá kyselý bonbon? Vždyť bude naprosto trpět, když ostatní budou mít Snickers a on ne.
chlapeček se zmrzlinou

My říkáme – BLBOST

Často se stává, že lidé reagují až podrážděně, když odepřete dítěti sladkosti. Jakoby se snad stal konec světa. Přece máme tak krásně zažitou skutečnost, že dítě + sladkosti = naprostá blaženost. Kdo by chtěl narušit takovou krásnou souhru, ten aby si rovnou podepsal umrlčí list, protože se na něj slétne řada maloměstských slepic, které budou klovat a klovat. Teď ale narovinu – co se vlastně stane, když tomu dítěti tu sladkost nedáte? Naprosto nic. Dítě to oželí, to ano, možná bude i řvát, ale možná jednou pochopí, proč to děláte. Samozřejmě, pokud se jedná o nějakého Mikuláše nebo Velikonoce, tak dejme tomu, že sladkosti k těmto svátkům patří a tak je dobré vždycky přidat nějakou výjimku. Ale proč by mělo dítě jíst kupu sladkého každý den?
ruka u bonbonů

Často si ani neuvědomuje, jakou past na ně šijeme

Nejde tak ani o to, že jsou sladkosti napuštěné kdovíjakými éčky a že cokoliv, co má co dělat s dětmi, je vlastně jenom čistý rafinovaný cukr a nějaké barvivo, ale jde spíše o to, že s nadbytkem cukru se děje řada nemilých věcí v těle dítěte. Kromě zvýšené roztěkanosti a nepozornosti mohou nastat také vážnější problémy, pokud dítě konzumuje sladkosti každý den. Často si říkáte, proč je tolik dětí v dnešní době diagnostikováno s poruchou pozornosti či s nějakým jiným typem poruchy?
gummi medvědi
Protože je rodiče a prarodiče a vlastně všichni okolo ládují sladkostmi každý den od útlého věku. Malým dětem do 3 let by možná průmyslové sladkosti neměly vůbec přijít do pusy. Ono je ale těžké o něčem tak zažitém psát, protože se vždycky setkáte s vlnou kritiky popsanou v prvním odstavci. Pokud jste ale jeden z rodičů, který se rozhodl, že u svých dětí udělá změnu – vydržte a nepolevujte.