Zázračný Zázvor
První dojem že se Zázvoru nabízí obrovské množství se dá vysvětlit tím, že se Zázvor na rozdíl od jiné zeleniny tak rychle nekazí. Vystavený Zázvor tedy vydrží v regálu mnoho dní, než si jej někdo koupí.
Pravdou je, že by si naopak zasloužil abychom jej kupovali více. Je to totiž zázračný kořen.
Zázvor, tak jak jej kupujeme a známe z prodejen je kus kořene rostliny Zázvoru Lékařského. Roste především v teplejších oblastech v Asii a také v Mexiku. Rostlinu tvoří asi 90 cm vysoký štíhlý stvol s několika kopinatými, podlouhlými listy. Kvete velice vzácně, květy se malinkaté do žluta zabarvené.
Zázvor léčí, zahřívá, uklidňuje. U Zázvorového čaje se dá příjemně posedět v rozhovoru s přáteli. Studená Zázvorová limonáda, nebo chcete-li pivo zase osvěží v parném létě. Zázvor dodá mnoha pokrmům výraznou, netypickou chuť. Zázvor má své využití po celý rok.
Oddenek Zázvoru lékařského se využívá ve farmacii i v kulinářském průmyslu. Sušený prášek z oddenku je typickým doplňkem perníkového koření. Přidává se také k dochucení masitých pokrmů. Doma si můžete vyrobit Zázvorové bonbony. Na kousky nakrájený oddenek dlouho vaříte v silném cukerném roztoku. Po vaření kousky scedíte a necháte proschnout. Bonbony chutnají výtečně určitě vám pomohou při bolesti v krku. Sirup, který při vaření vznikne nevylévejte. Můžete jej používat k oslazení čaje.
Zázvorový čaj (malou lžičku čerstvě nastrouhaného oddenku zalejeme horkou vodou) s medem a citronem je výtečný podpůrný i preventivní prostředek proti nachlazení a při léčbě chřipky.
Někteří lidé nedají dopustit při prevenci i léčbě chřipky na směs vyrobenou z plátků citronu, plátků Zázvoru, kterou zalejí medem a nechají několik dní odstát. Tuto směs pak užívají po lžičkách několikrát denně. Otrlejší povahy Zázvor nakládají do domácí pálenky a užívají stopečku na lačný žaludek. Inu proti gustu…