Stále více školáků předčasně ukončuje školní docházku

Vzdělání

V posledních letech čím dál tím více přibývá školáků, kteří předčasně opouští školu a raději skončí bez jakéhokoliv vzdělání. V roce 2013 se jednalo o 5%. V minulém roce už to bylo 8%. Za co může zhoršení výsledků?

Asi úplně nejhorší je situace v kraji Ústeckém, kde v minulém roce zůstalo bez kvalifikace až 16% mladých lidí. Mezi další nejslabší regiony bychom mohli zařadit kraje Jihočeské a Plzeňské.
tužka, ořezávátko a zápisník

Spekuluje se o tom, že předčasné ukončení školní docházky je způsobeno ztěžováním maturitních zkoušek či demografickými změnami.

Pokud se skutečně jedná o to, že žáci opouštějí střední školy kvůli strachu z maturitní zkoušky, pak je něco rozhodně špatně. Ono se také není čemu divit, že studenti mají strach, když je již od prvního ročníku jejich učitele straší s maturitní zkouškou, která je v té době čeká až za několik let.  Je důležité zůstat v klidu, protože maturitní zkouška není vůbec tak strašná, jak se může některým zdát. Učitelé ve většině případů jen straší, protože tak hrozné to rozhodně není.

To, že například u maturity z matematiky pohořelo 22% studentů ještě neznamená, že vaše ratolest bude mezi těmi 22%. Je důležité mít na paměti to, že tento předmět ještě stále není povinný a je možné si vybrat jazyk anglický.

Mezi další důvody ale může patřit také důležitost vzdělání v rodině, nedostatek vzorů nebo nezájem o studium.

Velmi důležitý je ale přístup vzdělávacích institucí. Jestliže ti, kteří studují, neustále zažívají neúspěch a cítí se nějakým způsobem vyloučeni, nestojí jim to o pokračování ve studiu.
pět lidí

Na vině ale může být i nepřátelské prostředí, rasismus nebo nedůvěra.

Velmi často se nezohledňují ani předpoklady mladých při volbě mezi učilišti či školou. Často tito studenti vybírají podle toho, zda tam budou mít nějakého kamaráda a jestli je to blízko.

Je důležité mít na paměti, že lidé, kteří mají nízkou kvalifikaci, hledají práci mnohem obtížněji, než by se mohlo na první pohled zdát.