Mzda není plat

Podnikání

Každý z nás pracujících minimálně jednou v životě narazí na nesrovnalost ve svém finančním ohodnocení za odvedenou práci. Minimálně v tom prvním případě se stane, že vám zaměstnavatel slíbí, že vám dá určitou částku, jenže když pak dostanete výplatu, marně se snažíte dopočítat.

Když k tomu ale dojde, neměli byste hned brát hůl do ruky a hnát se za svým šéfem, co si to tento dovolil, takhle vás ošidit. Protože je v tom zaměstnavatel vesměs nevinně. Jistě, tento vás skutečně mohl vzít na hůl, protože lidé mohou být všelijací, ale rozhodně to není vždy (jenom) jeho vina.

eura pětistovka

Za tím, co vyvolá v podobné situaci zaměstnancovu rozladěnost, je něco jiného. A sice skutečnost, že tím, co zaměstnavatel zaměstnanci nabízí, je hrubá mzda. Tedy to, co zaměstnavatel skutečně předá onomu podřízenému. A není přece jeho vina, že podobně proudu v elektrickém vedení se i zde cestou nemalá část nenávratně ztratí.

Totiž neztratí. Ví se přesně, kam se takové peníze podějí. Ale navzdory tomu, že se o místě takového úniku ví, se s tím nic nenadělá.

eura peníze

Za rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou může skutečnost, že se ze mzdy hrubé automaticky strhávají daně, zdravotní pojištění a další případné odvody. A člověk se pak musí spokojit s tím, co na něj poté zbude.

A zjistíte-li tak z nevědomosti, že se vaše čistá mzda liší od té slibované (hrubé), případně nejste-li si jisti, zda vás zaměstnavatel odměňuje tak, jak slíbil, může vám pomoci kalkulačka mzdy. S tou si můžete ověřit, zda skutečně dostáváte to, co byste dostávat měli. Jistě, vaši finanční situaci to samo o sobě nikterak nezlepší, i dál budete mít to, co jste dostali, ale budete vědět aspoň své. A pokud se dejme tomu rozladěni rozhodnete změnit zaměstnání, budete aspoň tušit, kolik vám má nový zaměstnavatel slíbit, abyste byli spokojení. I když to slíbené v hrubém pochopitelně opět nedostanete.