Jak se balí zásilky?

Ať už chceme někomu poslat tenký dopis nebo třeba naopak i hodně objemnou zásilku, nemůžeme přinést na poštu nebo odevzdat kurýrovi jenom to, co se má dostat k adresátovi. Napřed to musíme i náležitě zabalit. A to pochopitelně ne (jenom) proto, aby to hezky vypadalo, ale především proto, aby se s takovou zásilkou cestou něco nestalo. Jak totiž všichni dobře víme nebo aspoň tušíme, nemají takoví přepravci na starosti jenom takovou jedinou zásilku, mají tam toho spoustu, a tak se při manipulaci může tomu, co není ideálně zabaleno, leccos stát. Může to do něčeho narazit, upadnout, může na tom ležet a mačkat to hora dalších zásilek, někdy na to může i pršet nebo sněžit, prášit se… O nenechavých rukou, jež se mohou najít všude, už ani nemluvě.

přišpendlená obálka

Obal má tedy posloužit jako ochrana toho posílaného. Má zajistit, že to, co je vložené uvnitř, nebude přepravou nijak poškozeno. A proto se obal musí vybírat tak, aby splnil co nejlépe úlohy, jež má. Musí co nejlépe odpovídat potřebám odesílatele i svého obsahu.

Nejednou tak přicházejí ke slovu třeba kartonové obálky. Jde tu pochopitelně o obálky, jež našincům už dávno nejsou neznámé. Takový papírový karton přece známe už dávno, setkáváme se s ním docela často a víme tedy dobře, co se od tohoto dá očekávat. A tedy i co se dá očekávat od obálek, jež jsou z něj vyrobeny.

šedá obálka

Tyto obálky se tedy hodí k zabalení nějakých těch dopisů, poslouží při posílání osobních i úředních dokumentů, prospektů, fotografií, brožur, knih, CD, DVD, kalendářů a podobných věcí. Díky pevnosti kartonu se nemůže taková zásilka poškodit a jde i o ekologický materiál, jenž se dá úspěšně recyklovat. Obstojně také odolává mírnější vlhkosti a prachu, což je nesporné plus.

A konec konců musíme zmínit i to, že je tento materiál vcelku lehký. Takže si kvůli němu při posílání zásilky nepřiplatíme moc za zbytečnou hmotnost obalu.