Technika COT report

Podnikání

Obchodování na burze není pro každého. Jistě, najdou se i takoví lidé, kteří šťastnou náhodou investují své finanční prostředky do „šťastného“ obchodu. Většinou ale vzápětí neuspějí a svůj výdělek snadno promrhají. K pohybování na finančních trzích je totiž potřeba mít alespoň nějaké znalosti z oblasti financí. Existuje totiž spousta metod, které mohou být nápomocny. Jednou z nich je například technika COT report.

chart-3373119_960_720

COT report je vlastně jakási týdenní publikace, která zobrazuje různé typy účastníků a jejich podíly na americkém termínovaném trhu. Vznikla z toho důvodu, že na devizovém trhu neexistuje žádná burza, která by byla schopna sledovat úplně všechny obchodní činnosti a vyčíslila je na každé cenové úrovni. Je třeba ovšem nezapomínat na to, že se jedná o publikace, která nabírá třídenního zpoždění. Na základě takto poskytnutých informací získávají obchodníci jakýsi signál, na kterém trhu mají obchodovat.

Nejedná se o žádnou novinku, podle zdrojů tato technika existuje již od roku 1924, kdy administrativa Futures of the Department of Agriculture vydala první zprávu o činnostech na trhu futures. To byl první záchvěv, k pravidelnému vydávání zprávy každý měsíc začalo docházet teprve od roku 1962. Teprve v roce 2000 byly zprávy vydávány každé dva týdny, až se nakonec přistoupilo k týdenní frekvenci.

stock-624712_960_720

Protože se jedná o velkou část analýzy trhu, je tato metoda součástí většího celku – tím je technika COT, k níž patří ještě další ukazatele:

  • COT index – porovnání s hodnotami v minulosti
  • Commercials – velcí hráči, kteří se neživí obchodováním na burze
  • Large Traders – velcí hráči živící se obchodováním na burze
  • Small Traders – malí hráči, tzv. spekulanti
  • Hedgers – část Commercials, jejich určitý okruh, který je zrovna středem zájmu (farmáři, těžaři, zpracovatelé)
  • Poptávka
  • Sezonalita
  • Fundamenty

Zkrátka lze prostě říct, že se jedná o nejvyšší stupeň profesionálního obchodování na burze, proto se jedná o metodu sloužící především velkým hráčům.