Spokojené stáří

Hobby

Lehce se to říká, ale pravda je, že ve stáří se na vás odrazí, jak jste celý život žili.

 Děti jste skoro neviděli, protože ze školy chodili k prarodičům a vy jste je jen vyzvedávali, aby se šli domů vyspat, víkendy jste chtěli trávit hlavně s partnerem a kamarády, a pak nastalo období, kdy jste se od jednoho z nich dozvěděli šokující zprávu, že až budete opravdu staří, dají vás do domu s pečovatelskou službou, ať se o vás stará někdo jiný. Váš argument, že o rodiče by se měli postarat, odbydou tím, že vy jste je také pořád dávali jinam. Nebo si pamatují, jak jste své, „nepotřebné“ rodiče odložili, když už vám nemohli plnit funkci vychovatelů vašich potomků, protože tak tak stačili vyžehlit své prádlo a to vaše jste si najednou museli obstarat sami a navíc začali od vás vyžadovat pomoc na práce, které ještě před několika měsíci zvládali levou zadní.
péče o babičku

 A začnete se bát, co když to děti splní.

Naopak ti, co se snažili o co nejlepší výchovu, trávili každou volnou chvilku s dětmi, jezdili s nimi na výlety a nemuseli si je kupovat drahými dárky, budou mít spokojené stáří. Potomci budou o ně s láskou pečovat, a když bude nejhůř a udeří nemoc, nenechají je na holičkách.

Staříci budou chodit ven a povídat si se svými vrstevníky. Rádi pohlídají vnoučata, když si jednou za delší čas rodiče budou potřebovat odpočinout.

V tomto období se už člověk hůř pohybuje. Aby se nemusel litovat a být nepříjemný na okolí, může začít chodit cvičit jógu pro seniory. Protáhne si svaly, uleví od bolesti a navíc začne docházet do kolektivu mezi nové tváře.

Pomozte jim, ať se rozptýlí. Návštěva vaše, nebo vnoučat je potěší a budou mít pocit, že jste s nimi rádi, nejsou vám na obtíž a budou lépe snášet všechny neduhy, které se na ně sesypaly. Obzvlášť špatně to snášejí ti, kteří byli zvyklí mít maximálně rýmu, se kterou vždy plnili své povinnosti a sebe odsouvali na vedlejší kolej.
senioři na dovolené

Samozřejmě, že nikdo z nás dopředu neví, co ho čeká. Proto se může stát, že udeří nemoc, se kterou vám bude muset pomoct profesionální ošetřovatelka. Pro starého člověka je hezký pocit, když ví, že bude obstarán doma a jen se v péči o něj bude střídat „profík“ s jeho ratolestí.

Jenže někdy je to těžké. Rodiče mají svou hrdost a nechtějí, aby je ti, o které se sami starali, viděli bezmocné a nemocné. Někdy je partner natolik schopný, že se stará on a ošetřovatelka, protože rodič se za svůj stav stydí. Není důvod. Stáří není o plné síle, ale o konci života, kdy děti by tu měly být pro spokojenost svého milovaného rodiče.

3.0
02